imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

TAPAHTUMAT 2011

KESÄN 2011 AGILITYKURSSIEN ALOITUSLUENTO 19.4.2011

Aloitusluento pidetään tiistaina 19.4.2011 klo 18.30 Purina-areenan kahviotiloissa (Ruosilankuja 14, Helsinki).

Luento on pakollinen kesä 2011 agilityn harjoitusryhmissämme aloittaville uusille koirakoille (alkeet & jatko) sekä niille, jotka eivät ole luennolla vielä olleet.

Luennolla käydään läpi perustietoja agilitysta, koiran palkkausta ja motivointia sekä esteiden suoritus- ja opetustapoja. Luennon avulla säästämme harjoitusaikaa, koska näitä asioita ei tarvitse käydä harjoituksissa läpi.





14.5.2011 MATCH SHOW 2011

Koulutustoimikunta järjesti match show'n Helsingin Herttoniemessä Sahaajankadun kentällä lauantaina 14.5.2011.

LUOKAT & TUOMARIT:
- Junior Handler (10-17 v.), Essi Pöysti
- Pienet pennut (alle 1v., pöydällä esitettävät), Jorma Kärkkäinen kennel Auretan
- Isot pennut (alle 1v.), Heli Kallioniemi kennel Sheldream's
- Pienet koirat (pöydällä esitettävät), Ulla Saarinen kennel Mooncrest
- Isot koirat, Taina Vainio kennel Kinghill's
- Veteraanit (yli 8v.), Essi Pöysti








18.-19.6.2011 AGILITYN SM 2011

Suomenmestaruuksista kisataan Nastolan urheilukeskuksessa 18.-19.6.2011.

Joukkue-SM kisataan lauantaina 18.6.
Yhdistyksen minijoukkueessa mukana ovat:

  • Sissi (Humblepup Duchess) ja Jaana Mustonen
  • Kitri (Kinghill's Khloe) ja Henna Laaksonen
  • Remu (Denwest Bizarre Beau) ja Anna Pukkinen
  • Remi (Kleinwesen Cosmic Honey) ja Sari Tervonen
  • sekä varakoirakkona Hertta (Maraca Ysl Babydoll) ja Pia Ritaluoma

    Joukkueenjohtajana toimii Henna Laaksonen.

    Joukkueen sijoitus oli 28./55.

    Agility SM 2011 nettisivut
    Yksilökisan osallistumiskriteerit





8.-10.7.2011 AGIROTU 2011



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Agirotu 2011 järjestettiin Lappeenrannassa 8.-10.7.2011.

Yhdistyksen minikilpailevien joukkueessa "Kääpiöpinserein apu-uimakoulu" mukana olivat:
Pomo ja Sonja Kouvo
Kitri ja Henna Laaksonen
Tilda ja Henna Laaksonen
Elvis ja Paula Ropponen
sekä varakoirakkona Remu ja Sonja Kouvo

Joukkueen sijoitus oli 28.

Agirotu 2011 nettisivut





TOKON JOUKKUEPIIRINMESTARUUS 20.8.2011


Suomen Kääpiöpinserit ry:n joukkueen sijoitus oli 10./11.

Anu Koivukangas & Zeus ALO 2, 141 pistettä
Marika Serola & Frida ALO 0, 51 pistettä
Marja Virtanen & Ilo VOI 0, 165,5 pistettä





27.-28.8.2011 TOKON JA AGILITYN ROTUMESTARUUSKILPAILUT

Agilityn ja TOKOn kääpiöpinsereiden rotumestaruudet kisattiin Hyvinkäällä Suomen Snautserikerhon järjestämissä kilpailuissa.

TOKON ROTUMESTARUUS 2011:

1. Tiny Harridan's Dirlandaa "Ilo" & Marja Virtanen: 216 pistettä, VOI 3
2. Serituulen Gaillard "Kamu" & Marja Virtanen: 177 pistettä, ALO 1 TK1
3. Crazy Cowboy's Keep On Dreaming "Nipsu" & Jasmina Jutila: 161 pistettä, ALO 1
4. Pinserella's Esmeralda "Elsa" & Riikka Laaksonen: 143 pistettä, ALO 2


AGILITYN ROTUMESTARUUS 2011:

3-luokka
1. Briatzan Briseyda "Hippu" & Krista Kuusela: tulos 0
2. Humblepup Duchess "Sissi" & Jaana Mustonen: tulos 5 (aika -10,93)
3. Nenotlav's Baablo-Frend "Pomo" & Sonja Kouvo: tulos 5 (aika -5,64)
4. Aurra Sing Wicked Witch "Wiwi" & Heli Taali: tulos 12,18 5. Pinserella's Mustikka "Daisy" & Miia Anttila: tulos 15.

2-luokka
1. Bonzer's Sex Bomb "Mini" & Kirsi Kiljander-Aronen: tulos 0
2. Baron Castle Red Fox "Ruu" & Jaana Mustonen: tulos 5

1-luokka
1. Silver Night`s Brown Animus "Indy" & Titta-Maria Puranen: tulos 10
2. New Limit's Nerissa "Sani" & Tarja Tuovinen: tulos 15,01 (AV +5,01)
3. Kirppuilona "Dana" & Minna Katisko: tulos 15,01 (AV +10,01)


Kääpiöpinsereiden rotumestaruuksien säännöt [pdf]

Linkit:
Suomen Snautserikerho ry





AGILITYN JOUKKUEPIIRINMESTARUUS 17.9.2011

Helsingin seudun agilityn joukkuepiirinmestaruudesta kilpailtiin 17.9.2011 Ojangon koiraurheilukeskuksessa Vantaalla (alkaen n. klo 15-16).

Suomen Kääpiöpinserit ry:n joukkueiden kokoonpanot ja sijoitukset:

Joukkue 1 - sijoitus 7./11. tulos 15,16
Kitri ja Henna Laaksonen
Hertta ja Pia Ritaluoma
Simo ja Tarja Vuolevi-Mykkänen
Sissi ja Jaana Mustonen

Joukkue 2 - tulos HYL
Ruu ja Jaana Mustonen
Elvis ja Paula Ropponen
Nadi ja Maria Seppänen
Tilda ja Henna Laaksonen